УКР
УКР

СТАРТОВА ТАКСА ЗА МІСЦЕ У ДИТСАДКУ – 850 ГРИВЕНЬ

0 - 0

Відправити дитину у дитячий садок в селі Маяки Луцького району виявляться не дешевше, аніж в університет. Щоб прилаштувати малюка у дошкільний навчальний заклад, батькам доводиться викладати чималі суми, та й самим добряче попрацювати для благоустрою садочка.

Як стало відомо журналістам газети «Аверс-прес», у Маяківському дитячому садку з батьків вимагають «добровільних» внесків. Перший вияв «доброї волі» коштує татам і мамам близько 1000 гривень, саме стільки керівництво попросило пожертвувати на благо закладу, а саме – зробити ремонт в одній із груп. Причому, прохання поставили руба: немає грошей – немає садочка. Система такої оплати, як вдалося дізнатися, діє вже не один рік. Кожного разу, коли у ДНЗ приходять нові малята, бюджет закладу поповнюється на кільканадцять тисяч гривень, а також дармовою робочою силою. Окрім того, щомісяця батьки доплачують певні суми на різноманітні потреби садочка. Соціальний стан сім’ї у цьому ДНЗ не враховують. За кожну дитину при вступі треба заплатити понад 800 гривень. Якщо у дитсадок вступає одразу двоє малюків від сім’ї – «оптової знижки» все одно немає. Також батьки за списком, який отримують від працівників, приносять до закладу харчі. Питання добровільно-примусових внесків не нове. Про такі факти говорять давно, але вирішувати проблему на законодавчому рівні, на жаль, ніхто не береться. Журналісти «Аверс-прес» вирішили дізнатися, в яку ж суму неофіційно обходиться дошкільна освіта у Маяківському дитсадку?

Тетяна Луцик – у Маяках нова жителька. Кілька років тому молода жінка переїхала до села і хотіла прилаштувати у ДНЗ донечку Аню, яка, до слова, незабаром мала піти до школи, і дошкільна підготовка їй була необхідна. Проте, як виявилося, місце у дитсадку молодій сім’ї не по кишені: «Як я прийшла віддавати свою дочку у садочок, мене одразу запитали, чи ваш тато будівельник. Я відповіла, що ні. Мені все одно сказали, що будемо робити ремонт», – зазначила пані Тетяна. Отож, порадившись із чоловіком і зваживши витрати, які необхідні на дитсадок, а також і на збори до першого класу, подружжя вирішило лишити малечу вдома.

Окрім першого та постійних внесків, на плечі батьків вирішили покласти ще й благоустрій території. Завідувачка «попросила», аби тати приходили та косили траву. Місцева мешканка Оксана Коробко, чия донька теж відвідує дитсадок, розповіла: «Моя дитина ходить у садочок з 1-го серпня 2013-го року. Я прийшла до завідуючої поговорити про влаштування дитини у садочок, оскільки я навчаюся і немає на кого лишити доньку. Вона запитала, чи маю я змогу заплатити 850 або 1000 гривень – сума залежить від того, чи буду я виконувати ремонтні роботи, чи ні. Якщо я не маю такої можливості, то мені порадили наймати няню… При вступі я заплатила 850 гривень, окрім того, я мусила ходити працювати. Якщо ти не ходиш робити ремонт, то ти мусиш заплатити 1050 гривень…» Мама трирічного малюка, який теж відвідує дитячий садочок, Галина Соколюк з цього приводу зауважила: «Можна сказати, що на 90% садочок фінансують батьки. А зараз від нас вимагають, щоб ми ще й викошували навкруги закладу траву. Нас не влаштовує цей внесок 850 гривень, адже є такі батьки, чиїх дітей не взяли до дитсадка, бо вони не мали змоги заплатити ці гроші…» Всі факти, які озвучили мами, підтвердило також молоде подружжя – Людмила та Сергій Романюки. Розмова з людьми відбувалася біля дитячого закладу.

Коли працівниці ДНЗ побачили, що батьки спілкуються з журналістами, то, стоячи у дверях, почали обурюватися, мовляв: не знімайте – це закрита територія. Представники персоналу не заперечили, що батьки сплачують, так би мовити, неофіційні кошти. Вихователі заявили: «Так було завжди. А як ремонт робити без грошей? А що тут поганого?»

Одна з мам, яка не захотіла називатися, розповіла про ще один цікавий факт, їм поставили вимогу, аби дітей забирали з садочка до 17:30. І справді, як переконалися самі журналісти, майже всіх малюків почали розбирати о 17:00. До 17:30 в дитсадку було вже порожньо.

Батьки намагалися добитися правди і звернулися по допомогу до сільського голови Ігоря Ярмольського. Посадовець їх вислухав, проте на ситуацію не вплинув, лише дав офіційну відписку про те, скільки коштів витрачають на потреби дитсадка. В документі йдеться: «Загальна сума коштів на 2013 рік становить 1049729… Загальна вартість харчування дитини одного дня у садочку становить 13 гривень 35 копійок, з них 4 гривні – батьківська плата. Тобто 70% фінансується із сільського бюджету, а 30% за рахунок плати батьків». Проте, як виявилося, на харчування суми 13 гривень 35 копійок не достатньо, хоча це середня вартість дитячого харчування по області, батьки змушені ще й приносити харчі у ДНЗ. Журналістам до рук потрапив диктофонний запис, у якому оголошують поділений між батьками список продуктів.

Після того, як місцеві мешканці, котрим увірвався терпець, порушили проблему «благодійництва» та інших нюансів, незручний батьківський комітет одразу ж поміняли. Найбільш ініціативним пояснили, що начебто не всіх батьків влаштовує попередній комітет. Добитися коментарів від керівництва було непросто. Завідувачка дитсадка під час телефонної розмови заявила: з приводу будь-яких питань потрібно звертатися до… власника дитячого садка. Таке звання вона присвоїла голові Маяківської сільської ради Ігорю Ярмольському. Без нього вона говорити нічого не хотіла.

«Власник» державного дошкільного закладу в свою чергу теж не горів бажанням спілкуватися з журналістами, причому пояснив це у доволі грубій формі по телефону. Посадовець не добирав слів у розмові з журналістами, а щодо батьків взагалі зазначив: «Я знаю про кого ви говорите. Ці люди гроша ломаного не варті в цьому житті». Щоправда, ситуація трохи помінялася, коли кореспонденти приїхали до Маяків. Голова сільради одумався, спокійно порозмовляв і навіть запропонував кави. З приводу проблеми пан Ярмольський повівся за принципом «і я не я і хата не моя». Сказав, що із ситуацією знайомий, бо приходили батьки, і вони із завідуючою разом обговорювали це питання. А щодо коштів, які люди сплачують, заявив: ніхто нікого не примушує і це виключно ініціатива батьків. Всі інші зауваження назвав чутками. На його думку, єдине, що зробила неправильно завідувачка, – це приймала до садочка малюків поза чергою: «Це я поставив у докір завідуючій – це її помилка». До слова, пан голова сказав, що у нас свобода слова і що з керівником проблемного закладу кореспонденти можуть поговорити хоч зараз. І справді, після телефонного дзвінка Ігоря Ярмольського Ольга Надкевич, яка очолює дитсадок, таки погодилася на розмову.

Загалом, завідуюча від усіх претензій «відмиває руки». Вона переконує, що насправді грошей не вимагають і поза чергою малюків не приймають, щоправда, таки зізналася – погріхи є: «Вони прийшли і просилися, щоб їх взяли позачергово… 10 було по списку, а прийшло більше».

Щодо коштів, які дали батьки, то, за словами співрозмовниці, про гроші мови не було, говорили лише, що потрібно зробити ремонт, мовляв попередні ж батьки робили. До слова, куплена за благодійні батьківські внески техніка та будматеріали, як розповіла пані Надкевич, передається на баланс сільської ради, і вже потім її передають на дитсадок.

Наразі проблема з дитячим садком лишилася не вирішеною. Благодійно-примусові ремонти ніхто не відмінив і щомісячні внески, а це з кожного по 10 гривень на садочок, 10 гривень на групу та по 30 гривень за квартал на закупку преси – так і лишилися. Людям у селі звертатися більше немає до кого, а писати заяви до прокуратури з приводу вимагання коштів бояться, адже упевнені, що результату чекати марно. Окрім того, батьки переживають з приводу того, що після озвученої інформації і на них, і на їхніх малюків можуть чинити тиск.

20.09.2013 14:14
0 - 0Топ відео

    Поки що немає матеріалів ...

Ведучі каналу

    Поки що немає матеріалів ...

Дивіться на ICTV

Зареєструйтесь

Увійти, використавши ваші дані

Забули пароль?

Відновлення паролю

Увійти через соц. мережу

ВГОРУ
Вгору